Danageorgescu56ask Danageorgescu56ask Matematică a fost răspuns Un metru de mătase costă cât 7 metri de pânză. Pentru 5 m de mătase și 4 m de pânză s- au plătit 390 de lei. Cât costă 1 m de mătase și cât costă un m de pânză?