Răspuns :
Răspuns:
1kg piersici=6 lei
1kg mere= 4 lei
Explicație pas cu pas:
se face cu regula de trei simple
6kg piersici......36 lei
1kg piersici........x lei
x=36/6=6 lei (1kg piersici)
la fel facem si pentru mere
9kg mere.........36lei
1kg mere...........ylei
y=36/9=4 lei (1kg mere)