La o grădiniţă, s-au cumpărat 3 mingi şi 4 mașinuțe, pentru care s-a plătit 146 de lei. După un timp, s-au mai cumpărat la același preț 3 mingi şi 7 maşinuţe, în valoare de 224 de lei. Cât costă o mașinuță? Dar o minge? ​