8 kg costa 40 lei: afla cât costă 17 kg de mere



Va rog dau coroana ​


Răspuns :

Răspuns:

40:8=5lei

17×5=85lei sper ca team ajutat

Răspuns:

8kg mere.......40 lei

17 kg mere.....x lei

x=40×17/8

x=5×17=85

/-supra

Explicație pas cu pas:

sper ca te-am ajutat