Danageorgescu56ask Danageorgescu56ask Matematică a fost răspuns 4 kg de roșii și 3kg castraveți cpstă 30 lei. Știind că 1 kg de roșii e mai scump de 3 ori decât 1 kg de castraveți, să se afle prețul unui kg din fiecare fel. ( rezolvare în două moduri; prin metoda comparației, apoi prin metoda falsei ipoteze)