Bunicul doreste sa puna muraturi,el merge la piata pentru a cumpara 20 de kg de gogonele.La o taraba vede un cartof care arata pretul,ca in desenul alaturat.Cati lei va cheltui bunicul pe gogonele

Răspuns:
pentru 20 de kg de gogonele, bunicul la plati 80 lei:
daca 5kg=20lei
20:5=4
20 kg=4×20
20kg=80 lei