6. Calculați cât costă un kilogram de portocale şi cât costă un kilogram de pere, dacă un kilogram de portocale şi 3 kilograme de pere costă 14 lei, iar 3 kilograme de portocale şi 5 kilograme de pere costă 30 lei.

7. Într-o curte sunt păsări şi oi. În total sunt 20 de capete şi 56 de picioare. Calculați câte păsări şi câte oi sunt în curte.​