3) Daca Ana ar cumpára 3 caiete de matematică și 2 caiete ctando ar plati 13 lei, iar daca ar cumpara 2 caiete de matematică şi 3 caiete dictando ar pláti 12 lei. Cât costa fiecare caiet?

dau coroana!!!​


Răspuns :

Explicație pas cu pas:

m-pretul caietului de mate

d-pretul caietului de dictando.

nu stiu in ce clasa esti. daca ai invatat sisteme, atunci se rezolva cu metoda reducerii, daca esti in clasa 3 sau 4, se rezolva cu ajutorul segmentelor.

îți propun o rezolvare 'intermediara', având în vedere că nu știu în ce clasă ești.

Vezi imaginea Ionela1018