Răspuns :
Răspuns:
8kg m....... 4kg c...... 48 lei}x2
6kg m....... 8kg c...... 76 lei}
_______________________
16kg m..... 8kg c...... 96 lei
6kg m....... 8 kg c.... 76 lei
_______________________
16kg-6kg=10kg
8 kg-8kg=0kg
96 lei - 76 lei =20 lei
{deci 10kg m =20 lei
1 kg m =20:10=2 lei
_______________________
1kg c?¿
8kg m =2 x 8=16 lei
48 lei - 16 lei =32
4kg c=32 lei
1 kg c=32 :4= 8 lei
A) 10 kg de mere costa =2lei x 10=20 lei
Raspuns :20 lei
B) ajung54 de lei pt 7 kg m si 5 kg c?
7 kg m =2x7=14 lei
5 kg c=8x5=40
40lei +14lei =54 lei
Raspuns :da ajung 54 de lei
❤️FANCASV ❤️