Răspuns:
3kg capsuni.......5kg cirese..........93 lei /×2
6kg capsuni......2kg cirese.........90 lei
6kg capsuni......10kg cirese...186 lei
aflam diferenta de pret
186-90=96 lei
aflam diferenta de kg de cirese
10-2=8 kg
aflam cat costa 1kg cirese
96:8=12 lei
aflam cat costa 2kg cirese
12×2=24lei
aflam cat costa 6 kg capsuni
90-24=66lei
aflam cat costa 1 kgcapsuni
66:6=11 lei
aflam cat costa 4 kg capsuni
4×11=44lei
aflam cat costa 4 kg cirese
4×12=48 lei
aflam cat vor costa 4 kg de cirese si 4kg decapsuni
44+48=92lei