Răspuns :
Salut!
Răspuns: 15,36 lei ✅
2,5 kg roșii ... 12 lei
3,2 kg roșii ... ? lei
________________
1 kg roșii = 12 : 2,5
1 kg roșii = 4,8 lei
3,2 kg roșii = 4,8 • 3,2
3,2 kg roșii = 15,36 lei ✔
Răspuns:
15,36lei
Explicație pas cu pas:
2,5kg roșii.........12 lei
3,2kg roșii........x lei
(1)Cât costă un kg de roșii?
- 12:2,5=4,8lei
(2)Cât costă 3,2kg roșii?
- 3,2×4,8=15,36lei