Răspuns:
stabilirea prețului unei pâini
Explicație pas cu pas:
Înființez o brutărie.
Pentru a produce 1.000 de pâini într-o zi, am următoarele costuri:
- chirie: 500 lei
- salariile angajaților: 800 lei
- materii prime (făină, apă, sare etc): 400 lei
- cheltuieli cu energia (gaz, electricitate etc): 300 lei
Totalul cheltuielilor pentru 1.000 de pâini este de 2.000 lei
Ca urmare, costul pentru o singură pâine este
2.000 : 1.000 = 2 lei
Pentru a produce profit, trebuie să vindem pâinea cu mai mult de 2 lei.