Răspuns :
Salutare!
4 kg mere............36 lei
x kg mere............54 lei
1)Cât costă un kg de mere?
- 36:4=9 lei
2.Câte kg de mere putem cumpăra de 54 lei?
- 54:9=6 kg
Succes!
Salutare!
4 kg mere............36 lei
x kg mere............54 lei
1)Cât costă un kg de mere?
2.Câte kg de mere putem cumpăra de 54 lei?
Succes!