Continuă problema astfel incat sa se rezolve printr-o inmultire si o scădere. Rezolva problema obtinuta si serie raspunsul Un trandafir costă 35 lei. Rezolvare cu plan:
Un trandafir costa 35 lei.O lalea costă de 2 ori mai mult decat doi trandafiri,iar diferenta dintre 2 lalele și 2 trandafiri este prețul garoafei.Cât costă 3 garoafe?