3 kg de mere costă 4,50 lei. Cât costă 1 kg de mere?​

Răspuns :

4,50:3=1,5 lei/kg

Sau cu Regula de 3 simplă:

3kg......4,50 lei

1kg.......x lei

__________

d.p. => 3/1=4,50/x => 3x=4,50 => x=1,5 lei

Kawaiimath