Răspuns:
Explicație pas cu pas:
0,8²¹=(0,8³)⁷=(0,512)⁷
(0,7)²¹=(0,7²)⁷=(0,49)⁷
0,512>0,49
deci
0,8²¹>0,7¹⁴
-
2kg piersici ..............3kg caise ..............36,50 lei l x3
3 kg piersici ............2 kg caise ...............36,50 lei lx2
-
6kg piersici ............9 kg caise .............109,50 lei
6kg piersici ...........4kg caise ...............73 lei
-
9-4=5 kg caise
109,50-73= 36 ,5 lei ( 5 kg caise )
36,5:5= 7,3 lei (costa un kg de caise)
7,3x 2= 14,6 lei ( 2kg caise)
36,5 -14,6=21,9 lei ( 3 kg piersici)
21,9:3= 7,3 lei ( un kg de piersici)