Răspuns :
Răspuns: de 2 ori
7 kg de cartofi = 21 lei => 1 kg de cartofi =21/7 = 3 lei
7 kg de vinete = 42 lei => 1 kg de vinete = 42/7 = 6 lei
6 : 3 = 2 ori
De 2 ori este mai scump un kg de vinete decat un kg de cartofi .
Răspuns:
Salutare!
1)Cât a costat un kg de cartofi?
- 21:7=3 lei
2)Cât a costat un kg de vinete?
- 42:7=6 lei
3)De câte ori este mai scump un kg de vinete decât un kg de cartofi?
- 6:3=2 lei
#Succes!