Răspuns:
Explicație pas cu pas:
3kg mere.....6kg mure......184,5 lei /: 3
5kg mere....2kg mure......98,66 lei
1kg mere....2kg mure.......61,5 lei
observam ca avem un termen comun in ultimele 2 relatii si le scadem
4kg mere=98,66-61,50=37,16 lei
1 kg mere =37,16:4=9,29 lei
9,29lei+2kg mere=98,66 lei
2kg mere =98,66-9,29=89,37
1 kg mere=89,37:2=44,685 lei