2. O pâine de 1,5 kilograme costă 8 lei. Pentru că este mare, pâinea se porționează în bucăți mai mici, astfel încât se poate cumpăra o jumătate sau un sfert de pâine, prețul fiind proportional cu cantitatea. Un sfert de pâine costă: a) 1 leu b) 2 lei c) 4 lei d) 6 lei.