Pentru 3 kg de mere si 5kg de pere sau platit 136,4lei iar pentru 6kg de mere si 4cg de pere sa platit 162,4 lei. Afla cat costa 1kg de mere si cat costa 1kg de pere
Ajutor va roog am test Online...​


Răspuns :

Răspuns:

un kg de mere costa 14,8 lei

un kg de pere costa 18.4 lei

Explicație pas cu pas:

Fie un kg de mere notat cu x si un kilogram de pere notat cu y,

Avem sistemul:

3x + 5y = 136,4  relatia (1)

6x + 4y = 162,4  relatia (2)

Adunam ecuatiile:

9x + 9y = 298,8

9(x + y) = 298,8 impartim prin 9 ambii membri

x + y = 33.2 relatia (3)

Inmultim cu 3 relatia (3) si avem

3x + 3y = 99,6

3x + 5y = 136,4 relatia (1)

scadem relatiile si avem

2y = 36,8

y = 18,4

x + y = 33,2

x = 14.8