Un kilogram de bomboane viața 43,5 lei,iar un kilogram de banane - 16,5 lei.Au fost procurate cite 2 kg de fiecare fel. Cit a costat toată cumpărătură.
Rezolvarea problemei prin doua metode.
Și cu schema
Ajutor va rogggg!!!​


Răspuns :

Răspuns:

Salut!

1 ) 43,5x2+16,5x2=87+33=120 lei

2) cat au costat bomboanele?

43,5 x2=87

cat au costat bananele?

16,5x2=33

cat au costat toate cump?

87+33=120 lei

Sper ca te-am ajutat!

O zi buna!

Răspuns:

43.5×2= 87

16.5×2=33

Acum nuj daca trebuie folosita vreo formula sau ceva