Răspuns:
4kg vinete...8kg ardei...56ron/×2
2kg vinete...5kg ardei...33ron/×4
8kg vinete...26kg ardei...112ron
8kg vinete...20kg ardei...132ron
atunci 1kg ardei costa 20ron rezulta că 8kg ardei costa 8×20=160ron
4kg vinete...160-56=104ron
1kg vinete...104:4=26ron
1kg ardei=20ron
1kg vinete=26ron
Explicație pas cu pas:
sper că e bine:), n-am mai făcut de astea de mult!