Răspuns:
Explicație pas cu pas:
2 kg stiuca..................3 kg salau............................280 lei
3 kg stiuca..................2 kg salau............................245 lei
_____________
6 kg stiuca...................9 kg salau ........................840 lei
6 kg stiuca...................4 kg salau...........................490 lei
9 - 4 = 5 kg salau.................840 - 490 = 350 lei
1 kg salau............................350 : 5 = 70 lei
2 kg salau..........................2 x 70 = 140 lei
3 kg stiuca ......................245 - 140 = 105 lei
1 kg stiuca..........................105 : 3 = 35 lei