Matei a cumpărat peste la piata. pe 2kg de știucă și 3kg de șalău pe care a dat 280 lei. Tatăl său a cumpărat 3kg știucă și 2kg șalău pe care a plătit 245 lei. cât costa un un kg de știucă și un kg de șalău. dau coroanaaaaaazzz​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

2 kg stiuca..................3 kg salau............................280 lei

3 kg stiuca..................2 kg salau............................245 lei

_____________

6 kg stiuca...................9 kg salau ........................840 lei

6 kg stiuca...................4 kg salau...........................490 lei

                          9 - 4 = 5 kg salau.................840 - 490 = 350 lei

                            1 kg salau............................350 : 5 = 70 lei

                            2 kg salau..........................2 x 70 = 140 lei

3 kg stiuca ......................245 - 140 = 105 lei

1 kg stiuca..........................105 : 3 = 35 lei