Heii!
La ex
1. Dacă la trei curse a făcut 105 km, atunci traseul are : 105 :3=35 km
2. 240÷5)×3=48×3= 144 pagini
3. 280 kg : 8 zile = 35 kg/zi
35 kg/zi x 5 zile = 175 kg
4.
4 pahare de iaurt ...... 700 g
9 pahare de iaurt ..... x g
x = ( 9 · 700 ) / 4
x = 6300 / 4
x = 1575 g
5. 450:30=15kg prune in lada
1 lada cu prune=16kg
16 x7 = 112kg 7 lazi
6.
5 aspiratoare ..... 1250 lei
7 aspiratoare ..... x lei
x = ( 7 · 1250 ) / 5
x = 8750 / 5
x = 1750 lei
7. 6t......8700 lei
4t......? lei
Rezolvare:
1.Cat costa un televizor?
8700 lei:6=1450 lei
2.Cat costa 4 televizoare de același fel?
1450 lei •4=5800 lei
R:5800 lei
acestea au fost primele!
Cu metoda reducerii la unitate!
Sper ca te-am ajutat!