Răspuns :
Răspuns:
Cat costa 1 kg de mere?
18÷3=6 lei
Cat costa 8 kg de mere?
6×8=48 lei
Răspuns:
3kg mere ......18 ron
8kg mere....... ?ron
18:3=6 (1 kg de mere)
8kg= 6×8
8kg= 48
Răspuns:
Cat costa 1 kg de mere?
18÷3=6 lei
Cat costa 8 kg de mere?
6×8=48 lei
Răspuns:
3kg mere ......18 ron
8kg mere....... ?ron
18:3=6 (1 kg de mere)
8kg= 6×8
8kg= 48