Răspuns :
Explicație pas cu pas:
Ana vrea să cumpere o pastă de dinți și o periuță.Iar pasta de dinți costă 12 lei,iar periuța de 3 ori mai puțin. Calculează și află cât costă ambele.
12×3=36 (pastă de dinți cu periuță)
poți să o faci cum vrei tu acesta este doar un exemplu
Sper că ți-a fost de folos;)
ai 50 lei. pasta de dinți costa 12 lei, periuța de 3 ori mai puțin.Cu căti bani ai mai rămas?
rezolvare
50-(12:3)=46