Răspuns:
a- prima lădița, b- a doua lădița, c- a treia lădița
a + b + c = 21 kg
a+b= 15 kg =>c=21-15=6 kg
b+ c = 14 kg =>b=14-6 =>b=8 kg
a+b=15 kg, b=8 kg =>a=7 kg
a+c= 6 + 7 = 13 kg
1 kg de mere = 12 lei
13 kg = 13 * 12 = 156 lei
Dacă se vând a treia ladita și prima ladita se încasează 156 lei.