Răspuns :
a + b = 1079
a - b = 565 + 108 = 673
a = 673 + b
673 + b + b = 1079
2b = 1079 - 673
2b = 406
b = 406 : 2
b = 203
a = 673 + 203 = 876
876 + 203 = 1079
876 - 203 = 565 + 108
673 = 673
a+b=2582
a-b=974
a=974+b
b,__,
a,__,.+974., }2582
2582-974= 1608
b=1608:2
b=804
a=804+974
a=1778
a + b = 1063
a - b = 789 , a = b + 789
b + 789 + b = 1063
2b = 1063 - 789
2b = 274
b = 274 : 2
b = 137
a = b + 789
a = 137 +789
a = 926
verificam
137 + 926 = 1063
metoda figurativa
a /......../...+789
b /......../
cat reprezinta segmentele egale?
1063 - 789 = 274
cat este un segment?
274 : 2 = 137
cat este a?
1 x 137 + 789= 926
cat este b?
1 x 137= 137
verificam
926 + 137 = 1063
Succes!!
a - b = 565 + 108 = 673
a = 673 + b
673 + b + b = 1079
2b = 1079 - 673
2b = 406
b = 406 : 2
b = 203
a = 673 + 203 = 876
876 + 203 = 1079
876 - 203 = 565 + 108
673 = 673
a+b=2582
a-b=974
a=974+b
b,__,
a,__,.+974., }2582
2582-974= 1608
b=1608:2
b=804
a=804+974
a=1778
a + b = 1063
a - b = 789 , a = b + 789
b + 789 + b = 1063
2b = 1063 - 789
2b = 274
b = 274 : 2
b = 137
a = b + 789
a = 137 +789
a = 926
verificam
137 + 926 = 1063
metoda figurativa
a /......../...+789
b /......../
cat reprezinta segmentele egale?
1063 - 789 = 274
cat este un segment?
274 : 2 = 137
cat este a?
1 x 137 + 789= 926
cat este b?
1 x 137= 137
verificam
926 + 137 = 1063
Succes!!
Răspuns:
5. A+B =1079
A-B=673
B+673=A
B+673+B=1079
2b=1079-673
2b=406
B=406÷2
B=203
A=1079-203
A=876
Dupa modelul asta le poți face pe restul (6,7 sunt mai ușoare)