Salutare, ajutor la intrebare Chimie

Salutare Ajutor La Intrebare Chimie class=
Salutare Ajutor La Intrebare Chimie class=

Răspuns :

ρ=m/V => m=1,21*700=847g solutie

c=md*100/ms => md= c*ms/100=35*847/100=296,45g NaCl

310,95-296,45=14,5g masa sticlei de ceas

mH2O = 847-296,45=550,55g , dar densitatea apei este 1 -> volumul apei este 550,55 ml = 0,55 l

Acum poti alege variantele corecte.

2. BaCl2 initial = 240g

BaCl2 adaugat = 2080 g

mH2O adaugat = 270 g

msfinal= 3550 g

concenratia sol. finale=65,35%

masa apei din sol. initiala =960 g , iar volumul 960 ml

volumul apei din sol. finala = 1,23 litri

masa totala BaCl2 = 2320 g