Personalul unei grădinițe a cumpărat 3 mingi și 4 mașinuțe,pentru care a plătit 146 de lei.După un timp,s-au mai cumpărat la același preț 3 mingi și 7 mașinuțe,în valoare de 224 de lei. Cât costă o mașinuță?Dar o minge?(rezolvați prin metoda comparației)