Răspuns:
4 lei o prăjitură
5 lei o înghețată
Explicație pas cu pas:
2Î............4P................26Lei
2Î............6P................34Lei
______________________
/ .............. 2P...............8Lei
8lei:2=4 lei costa o prăjitură
4x4=16 lei costa 4 prajituri
26lei-16lei=10 lei costa 2 inghetate
10:2=5 lei costa o înghețată