Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Notam cu z1, z2 si z3 cantitatile cumparate in ziua 1, 2 si 3.
z1=18kg
z2=2*z1=2*18=36kg
z2=z1/3=18/3=6kg
Pretul kilogramului de cartofi se afla impartind cat s-a cheltuit in prima zi la cati cartofi s-au cumparat in prima zi:
172,8/18=9,6 lei
In ziua a doua s-a platit
z2*9,6 = 36kg*9,6lei = calculezi si tu
In ziua a treia
z2*9,6 = 6kg*9,6lei = calculezi si tu
Spor
vcapruciu