Probleme care se rezolvă prin metoda comparației
Matei a cumpărat 2 caiete și 5 pixuri, plătind 9 lei. Maria a cumpărat un caiet şi cinci pixuri de
același fel, plătind 7 lei. Cât costă un caiet şi un pix?​