Explicație pas cu pas:
A.Cât s-a platit pt. toate fructele?
12,6+20,2=32,8 lei
B.Cu cât sunt mai ieftine 3 kg de mere decât 2 kg de pere?
12,6:4=3,15 (atât costă un kg de mere) 20,2:3=6,73 (atât coastă un kg de pere)
3,15×3=9,45 (atât costă 3 kg de mere) 6,73x2=13,46 (atât costă 2 kg de pere)
9,45+13,46=22,91 (atât costă 3kg de mere si 2 kg de mere si 2 kg de pere)
R: 22,91 lei
coroana??