Scrie în tabel datele problemelor, apoi completează tabelul.
a) Un creion costă 2 lei.
Cât costă 6 creioane de
Cantitatea Pretul Costul
același fel?
b) 4 baloane identice
costă în total 16 lei. Cât
costă fiecare balon?
c) Trandafirii se vând cu
8 lei floarea. Cu 40 lei
Maria a cumpărat un
buchet de trandafiri.
Câte flori sunt în buchet?​