Răspuns:
Mama a platit la piata pe 6kg de piersici si 8 kg de mere 54 de lei.Bunica a platit pentru 6kg de piersici si 10 kg de mere 60 de lei.
Cat costa un kg de mere ,dar un kg de piersici?
6kg piersici........8kg mere.......54lei
6kg piersici..........10kg mere.......60 lei
aflam diferenta de mere:
10-8=2 kg mere
aflam cat costa 2 kg de mere:
60-54=6lei
aflam cat costa un kg de mere
6:2=3lei
aflam cat costa 8 kg de mere:
8×3=24lei
aflam cat costa 6kg de piersici:
54-24=30 lei
aflam cat costa un kg de piersici:
30:6=5lei
R:3lei kg de mere,5lei kg de piersici