Compuneti o problema si apoi rezolvatio, folosind datele următoare:

6 kg piersici...8kg mere... 54lei
6 kg piersici...10kg mere...60lei

Va rog ajutatima plissss ​


Răspuns :

Răspuns:

Mama a platit la piata pe 6kg de piersici si 8 kg de mere 54 de lei.Bunica a platit pentru 6kg de piersici si 10 kg de mere 60 de lei.

Cat costa un kg de mere ,dar un kg de piersici?

6kg piersici........8kg mere.......54lei

6kg piersici..........10kg mere.......60 lei

aflam diferenta de mere:

10-8=2 kg mere

aflam cat costa 2 kg de mere:

60-54=6lei

aflam cat costa un kg de mere

6:2=3lei

aflam cat costa 8 kg de mere:

8×3=24lei

aflam cat costa 6kg de piersici:

54-24=30 lei

aflam cat costa un kg de piersici:

30:6=5lei

R:3lei kg de mere,5lei kg de piersici