ex 6 . 7. 8. 9. va roogg​

Ex 6 7 8 9 Va Roogg class=

Răspuns :

Răspuns:

2kg mere.......4kg pere......28lei

5kg mere......3kg pere ......35lei

amplifica. prima relatie cu 5 si a doua cu 2 si vom ibtine

2×5=10kg mere.......4×5=20 km pere...28×5=140lei

5×2=10kg mere.......3×2=6kg pere....35×2=70lei

aflam diferenta de kg de pere

20-6=14kg

aflam cat costa 14 kg de pere

140-70=70 lei

aflam cat costa un kg de pere

70:14=5lei kg de pere

aflam cat costa 4 kg de pere

4×5=20 lei

aflam cat costa 2 kg de mere

28-20=8lei

aflam cat costa un kg de mere

8:2=4 lei kg de mere