Elena5060ask Elena5060ask Matematică a fost răspuns Rezolvă folosind metoda reduceri la unitate: a)Dacă 3kg de mere costa 12lei ,cât costă un kg de mere.? b) Dacă 4 cotlete ch mase egale cântăresc 8 kg cât este masa unui cotlet ? Dau coroană