Un kilogram de cozonac costa 3 kilograme de bezele. Maria cumpara 4 kg de bezele și un cozonac de 2 kg, plătind in total 70 de lei.Cât costa 1 kg cozonac? Dar 1 kg bezele? va rog mult prin rezolvarea prin metoda comparației ( ex 1)

Răspuns:
daca 1kg cozonac=3kg bezele
atunci
2kg cozonac=6kg bezele
inlocuim cu bezele in relatia
avem
4kg bezele+2kg cozonaci= 70 lei
4kg bezele+ 6kg cozonaci=70 lei (am inlocuit 2 kg de coz. cu 6kg bezele)
10kg bezele=70 lei
70:10=7 lei un kg de bezele
4x7=28 lei costa 4 kg bezele
70-28-42 lei coste 2 cozonaci
42:2-21 lei costa un cozonac
deci
un kg de bezele=7lei
in kg de cozonac=21 l
Explicație pas cu pas:
SPOR LA TEME!!