Răspuns :
4kg mere...4kg pere...36lei \-
4kg mere...2kg pere...24lei
_______________________
----------....... 2kg pere... 12
1 kg pere=12÷2=6 lei
4kg mere...4×6=24lei....36lei
4kg mere =36-24=12
1kg mere=12÷4=3 lei
4 kg mere........... 4kg pere.......... 36 lei
4 kg mere........... 2 kg pere......... 24 lei
------------------------------------------------------
2 kg pere......... 12 lei
1 kg pere...........12:2=6 lei
4 kg mere........... 24-12=12 lei
1 kg mere.............12:4=3 lei