Răspuns :
Explicație pas cu pas:
Cat costă un caiet?
48÷24=2 (lei)
Cat costă 9 caiete?
9×2=18 (lei)
Cat costa 8 caiete?
8×2=18 (lei)
Răspuns:
Pai facem 48:24 si ne da 2 lei costa un caiet. Dupa il inmultim cu 9 si 2X9=18
Iar dupa aceea calculam 2 leiX8=16lei
Explicație pas cu pas:
OBSERVATIE: nu uitam sa punem unitatile de masura(lei, secunda, metru, gram,litru) care se noteaza astfel: (lei se scrie asa deuarece l este Litrul, ”=secunda, m=metru, g=gram, l=litru).
Sper ca te-am ajutat!!!