Răspuns :
Răspuns:
354 lei ; 5kg
Explicație pas cu pas:
8kg.....24 lei
deci, 1kg costă: 24:8=3lei
a) 118 kg de mere costă: 118kg*3lei/kg=354lei
b) cumpărăm: 15lei:3lei/kg=5kg
Explicație pas cu pas:
......................... ...... .
Răspuns:
354 lei ; 5kg
Explicație pas cu pas:
8kg.....24 lei
deci, 1kg costă: 24:8=3lei
a) 118 kg de mere costă: 118kg*3lei/kg=354lei
b) cumpărăm: 15lei:3lei/kg=5kg
Explicație pas cu pas:
......................... ...... .