Răspuns:
Explicație pas cu pas:
2 kg rosii.............3 kg cartofi...............16 lei
4 kg rosii.............2 kg cartofi................24 lei
a)
daca 1 kg rosii ar costa 6 lei, 4 kg ar costa 24 lei, dar stim ca din 24 lei se cumpara 4 kg rosii si 2 kg cartofi.
rosiile nu pot costa 6 lei kilogramul
b)
2 kg rosii.............3 kg cartofi...............16 lei (inmultim cu 2)
4 kg rosii.............2 kg cartofi................24 lei
----------
4 kg rosii...............6 kg cartofi................32 lei
4 kg rosii...............2 kg cartofi................24 lei
6 - 2 = 4 kg cartofi.............32 - 24 = 8 lei
1 kg cartofi..........................8 : 4 = 2 lei