Doua kilograme de roșii și trei kilograme de cartofi costa,împreuna,16 lei.Patru kilograme de rosii și doua kilograme de cartofi,de același fel,costa 24 lei
a)Este posibil ca un kilogram de roșii sa coste 6 lei?Justifica răspunsul.
b)Determina prețul unui kilogram de cartofi.
Am nevoie repede de rezolvare,ajutați-mă va rooooog


Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

2 kg rosii.............3 kg cartofi...............16 lei

4 kg rosii.............2 kg cartofi................24 lei

a)

daca 1 kg rosii ar costa 6 lei, 4 kg ar costa 24 lei, dar stim ca din 24 lei se cumpara 4 kg rosii si 2 kg cartofi.

rosiile nu pot costa 6 lei kilogramul

b)

2 kg rosii.............3 kg cartofi...............16 lei (inmultim cu 2)

4 kg rosii.............2 kg cartofi................24 lei

----------

4 kg rosii...............6 kg cartofi................32 lei

4 kg rosii...............2 kg cartofi................24 lei

                       6 - 2 = 4 kg cartofi.............32 - 24 = 8 lei

                         1 kg cartofi..........................8 : 4 = 2 lei