a) Suma a două numere este 199. Aflați numerele, ştiind că dacă împărțim
unul dintre numere la celălalt obținem câtul 10 și restul 12.
b) Ştiind că 5 kilograme de mandarine şi 3 kilograme de banane costă 30 lei,
iar 4 kilograme de mandarine şi 7 de banane costă 47 lei, aflați prețul
unui kilogram de mandarine, respectiv, preţul unui kilogram de banane. Cat de repede!Multumesc!!​