Un vânzător a vândut la piață 23 de kg de mere, iar pere cu 13 kgmai multe decât mere. Știind ca prețul unui kg de mere este 2 lei, iar prețul unui kg de pere 3 lei, calculați câți bani a strâns vânzătorul ​