Răspuns :
Răspuns:
1. 14,4:8=1,8roni costă 1kg de mere
2. 1,8*5=9roni costă 5kg de mere de aceeași calitate.
Succese la învățătură!!
Răspuns:
9 ron costa 5 kg de mere
Explicație pas cu pas:
8kg ........14, 4 ron
5 kg .........x ron
x = 14,4 * 5 : 8 =>
x = 72: 8 =>
x = 9 ron costa 5 kg de mere