Anasavi2010ask Anasavi2010ask Matematică a fost răspuns 1 Pentru o cantină s-au cumpărat 5 saci cu zahăr şi 3 saci cu orez,pentru care s-au achitat 1 283 lei. Altă dată s-au cumparat saci cuzahăr şi 3 saci cu orez, contra sumei de 1 561 lei. Cât costă un sacde zahăr? Dar un sac de orez?Va rog mai pe inteles problema