La o cantina s-au cumparat într-o zi 38 de pahare de iaurt si 14 pahare de smântâna pentru care s-au platit 132 de lei iar in alta zi s-au cumparat 36 de pahare de iaurt si 7 pahare de smântâna pentru care s-au platit 100 de lei cât costa un pahar de iaurt? dar unul de smântâna? Rezolvă problema folosind operatia de înmulțire pentru "egalizare" unei mărimi din problemă pentru a o aduce la aceeași termen de comparatie va rog frumos cine ma ajută!