Răspuns :
Răspuns:
pai 6×8=48 adică 6 lei kg
Explicație:
10 kg de prind costa 60 de lei pentru că 6×10=60
Răspuns:
8 kg prune ......... 48 lei.
10 kg prune ........ x lei.
___________________
x=10•48:8
x=10•6
x=60 lei.
Răspuns:
pai 6×8=48 adică 6 lei kg
Explicație:
10 kg de prind costa 60 de lei pentru că 6×10=60
Răspuns:
8 kg prune ......... 48 lei.
10 kg prune ........ x lei.
___________________
x=10•48:8
x=10•6
x=60 lei.