Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
8 ilustrate............................40 lei
x.............................................25 lei
x=8×25/40=200/40=5 ilustrate costa 25 lei
O ilustrata costa 40:8=5lei 5 ilustrate=5×5=25 lei
Explicație pas cu pas:
8 ilustrate.........40 lei
? ilustrate..........25 lei
1.Cât costă o ilustrată?
40:8=5 lei
2.Cât ilustrate costă 25 lei?
25:5=5 ilustrate